Blog psychologia, blog psychologiczny, kącik psychologiczny, psychoforum, psychosfera

You are not connected. Please login or register

Higiena psychiczna 2

Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

1 Higiena psychiczna 2 on Sob Lip 24, 2010 12:22 am

Admin


Admin
Inną ważną sprawą w higienie psychicznej jest czystość emocji i uczuć. Nikt nie uczył nas, jak radzić sobie z emocjami, a szkoda. Świat emocji jest podstawowym światem, w którym się obracamy każdego dnia. Dobrze, jeśli są to emocje korzystne dla nas, a jeśli nie? To emocje określają nasze stosunki z ludźmi, ułatwiają porozumienie lub je utrudniają. One wpływają na jakość naszego życia, dlatego nie powinniśmy bezmyślnie ulegać im albo je lekceważyć. Im lepiej zrozumiemy własne emocje, tym lepiej zrozumiemy innych. Ostatnio pojawiło się pojęcie inteligencji emocjonalnej, rozumianej jako umiejętność rozpoznawania własnych i cudzych uczuć, zdolność rozumienia ich, a także kierowania nimi w rozumny, adekwatny do sytuacji sposób.
Emocje wywodzą się z dwóch podstawowych uczuć: miłości i strachu. Jeśli chcesz się przekonać, czym naprawdę jest dla ciebie dana rzecz, zwróć uwagę na to, jakie budzi w tobie uczucia. Emocje sterowane są ze splotu słonecznego. Brak harmonii emocjonalnej powoduje choroby, niepokój, niezadowolenie, gwałtowne reakcje, złe samopoczucie. Jak radzić sobie z emocjami? Czy należy je uzewnętrzniać, czy raczej tłumić? Psychologowie i ezoterycy zgodnie twierdzą, że emocje należy uwalniać, najpierw się im przyjrzeć, a później uwolnić. Z chwilą, gdy zrozumiemy przyczynę i charakter uczucia, zaczyna się proces uwalniania i transformacji.
Tak naprawdę bez emocji nie ma życia. Są one motorem, jednym ze źródeł energii życiowej. I wszystkie są nam potrzebne: smutek, który pozwala w naturalny sposób rozstać się z kimś lub czymś; radość, która wyraża nadzieję, ufność, serdeczność i czułość; lęk, który ostrzega przed niebezpieczeństwem; złość, która pomaga powiedzieć " nie " ; zawiść, skłania do wytężania sił; miłość, która tak naprawdę jest wszystkim, co istnieje. Dbając o higienę psychiczną, nie musimy ukrywać naszych uczuć, a wręcz przeciwnie, być ich świadomym po to, by uczynić je pomocnymi w zbieraniu doświadczeń życiowych. " Jeśli przykre uczucia przyjmiemy z troską, miłością i bez przemocy, będziemy mogli przekształcić je w ożywczą energię, która ma moc uzdrowicielską. Przykre uczucia, poddane uważnej obserwacji, mogą działać na nas oświecająco, dostarczając wglądu zarówno w nas samych, jak i w stosunki międzyludzkie." - pisał buddysta Thich Nhat Hanh ( " Każdy krok niesie pokój" Warszawa 1991, s. 60 ).

Zobacz profil autora http://bpsychologia.your-talk.com

Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach

 

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Zgłaszanie nadużyć | Sosblog.com