Blog psychologia, blog psychologiczny, kącik psychologiczny, psychoforum, psychosfera

You are not connected. Please login or register

Higiena psychiczna 3

Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

1 Higiena psychiczna 3 on Sob Lip 24, 2010 12:22 am

Admin


Admin
Z zagadnieniem higieny psychicznej łączy się proces wybaczania. Trudno jest utrzymać czystość wewnętrzną, jeśli uparcie trwamy w urazie, nie chcemy zrezygnować z krytykowania i osądzania. Czym jest wybaczanie? To współczucie w praktyce - mówią jedni. To odpuszczenie win sobie i innym - mówią drudzy. To zrozumienie, że człowiek może zrobić tylko to, na co pozwala mu jego świadomość i wiedza w danym momencie życia. Ważne jest pozytywne nastawienie do tego procesu i chęć podjęcia go. Chyba nie ma człowieka, któremu udałoby się przejść przez życie bez popełnienia błędu. Raz jesteśmy krzywdzicielami, a raz ofiarami. Wszyscy jesteśmy nauczycielami dla siebie nawzajem. Jest w buddyzmie taka idea, która mówi, że cierpienie istnieje właśnie po to, aby nauczyć nas współczucia. Zatem w największym nawet bólu wybacz, aby uwolnić siebie z wiezienia destrukcyjnych myśli i emocji. Jasność i czystość umysłu, miłość w sercu udostępnia połączenie z własną Duszą.
Do ćwiczeń duchowych zaliczyłabym także wdzięczność. Umiejętność okazywania wdzięczności jest miarą szczęścia. Bycie wdzięcznym, szczęśliwym i zadowolonym to najlepsze, co można zrobić dla siebie, swojego otoczenia i dla całego świata. Zabiegani, zaaferowani rozwiązywaniem codziennych spraw zapominamy cieszyć się drobiazgami, dziękować np. za piękną słoneczną pogodę, za uśmiech dziecka, za wesołe, kolorowe kwiaty za oknem. Znam ludzi, którzy systematycznie, co jakiś czas robią listę dziękczynną. Uświadamiają sobie wówczas, jacy są bogaci, ile dostali już od życia i zmartwienia, kłopoty, trudy stają się jakby mniejsze. Pojawia się siła pozwalająca je pokonać. To wdzięczność wyzwala w nas takie energie, że codzienność nabiera blasku, zwykłe rutynowe czynności zyskują jakąś magię, a z pleców spada ciężar.
Kończąc rozważania o potrzebie utrzymywania higieny psychicznej na równi z higieną ciała fizycznego, pragnę przypomnieć, że istnieje wiele środków i narzędzi, którymi można się posłużyć. Jako pierwsze wymieniłabym pozwolenie sobie na relaks i odprężenie. Często spotykam się ze zdaniem: Nie mam na to czasu! Jednak napięcie oraz stres skutecznie blokują przepływ siły życiowej, osłabiają nas. " Pozwól sobie na odrobinę luksusu" - mówi reklama. Doskonale rozluźniają i oczyszczają psychicznie asany hatha jogi, ćwiczenia wizualizacyjne, medytacje, modlitwy. A ja zachęcam do utrzymywania jak najczęściej pogodnego wyrazu twarzy i uśmiechu.
za:rozwojosobisty.info

Zobacz profil autora http://bpsychologia.your-talk.com

Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach

 

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Zgłaszanie nadużyć | Sosblog